#Ogarniam życie bo… – Szkoła Podstawowa Nr 117
SPRAWOZDANIE Z WIZYTY KLASY 7A SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 117 W KRAKOWIE W CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ „SYMBIOZA” W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU # OGARNIAM ŻYCIE.
W Krakowie na terenie Lasu Wolskiego przy Alei Żubrowej 15 znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej “Symbioza” prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Instytucja ta powstała w 2020 r. aby chronić różnorodność biologiczną Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i zachęcanie do kontaktu z naturą. Ośrodek ten działa przez cały rok, atrakcje dla zwiedzających znajdują się w środku budynku oraz na świeżym powietrzu. W budynku znajduje się małe muzeum z wystawami, gdzie las można zobaczyć i poczuć różnymi zmysłami. Możemy pogłębić naszą wiedzę o ekosystemie oraz posłuchać odgłosów mieszkańców lasu. W ofercie „Symbiozy” są też warsztaty i zajęcia otwarte. Ciekawą propozycją wydaje się spacer po Lesie Wolskim. W pracowni ceramicznej można nauczyć się tworzyć naczynia z gliny. Pracownia kulinarna jest miejscem gdzie zwiedzający nauczą się przygotowywać leśne potrawy, ziołowe napary czy piec podpłomyki. W pracowni łąk i pól można uczestniczyć w zajęciach ekologicznych, przyrodniczych i recyklingowych. Organizowane są tam również wykłady o tematyce przyrodniczej oraz spotkania z ciekawymi gośćmi, którym bliski jest temat natury i ekologii.
W ramach projektu # Ogarniam życie nasza klasa 7a ze Szkoły Podstawowej nr 117 w Krakowie wybrała się do wyżej opisanej instytucji dnia 14 lutego 2025 roku. Zostaliśmy tam zaproszeni na warsztaty dotyczące emisji CO2. Na początku wysłuchaliśmy urozmaiconej wersji legendy o Panu Twardowskim, która traktowała o środkach transportu korzystnych dla środowiska. Następnie zostaliśmy zapoznani z danymi dotyczącymi emisji spalania CO2, które dotyczyły różnych środków transportu. Okazało się, że najmniej emisyjnym środkiem transportu są nasze własne nogi, a najbardziej emisyjny jest samolot. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy i naszym pierwszym zadaniem było graficzne przedstawienie skali emisyjności środków transportu, poczynając od tych poruszanych mięśniami człowieka, poprzez transport publiczny, samochody osobowe i dostawcze, aż do transportu lotniczego. Każda grupa wykonała swoją misję dobrze. Następnie poproszono nas o stworzenie własnego nieemisyjnego środka transportu z przyszłości. Każda grupa twórczo podeszła do tego zadania, nie ograniczając swojej wyobraźni i kreatywności.
Wszyscy ochoczo dzielili się swoimi rezultatami na forum.
Po skończonych warsztatach przeszliśmy na wystawę dotyczącą natury – konkretnie lasu i jego mieszkańców. Mogliśmy tam dokładnie obejrzeć przekrój drzewa, zwierzęta zamieszkujące las i ich domy.
Cała wycieczka minęła bardzo szybko w rewelacyjnej atmosferze. Mogliśmy rozwinąć swoją empatię względem natury i spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy. Podczas pobytu w centrum „Symbioza” otrzymaliśmy porcję wiedzy dotyczącej ekologii, którą postaramy się wcielić w życie i propagować wśród naszych znajomych i członków rodziny.
Refleksje uczniów klasy 7a po wizycie w Centrum Edukacji Ekologicznej “Symbioza”.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” oraz Las Wolski to idealne miejsce do oczyszczenia umysłu oraz zaczerpnięcia świeżego powietrza poprzez kontakt z naturą. O każdej porze roku widzimy zmienność przyrody, widzimy jak krajobraz zmienia się, jak mija czas i uświadamiamy sobie, że to co było, nigdy nie wróci. Podczas oglądania pięknych krajobrazów nie musimy się martwić problemami dnia codziennego, możemy wyłączyć telefony. Wizyta w „Symbiozie” pozwoliła nam wzbogacić wiedzę na temat przyrody i zachowań proekologicznych. Na pięknym tarasie budynku „Symbiozy” można poczytać książkę i podziwiać piękno przyrody, można też pograć w szachy. Można pobiegać wśród drzew i pojeździć na rowerze.. bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch.
Po warsztatach w „Symbiozie” czuje się bardziej zobowiązany do dbania o planetę i środowisko. Więcej myślę o zmianach, które można wprowadzić w swoim życiu.
Zwiększyła się moja świadomość potrzeby dbania o środowisko. W Lesie Wolskim można odkrywać piękno natury.
Moim zdaniem przyroda oczyszcza myśli. Wycieczka do „Symbiozy” była bardzo potrzebna dla uczniów naszej klasy, którzy często mają w głowie tylko szkołę
i sposób na dostanie dobrych ocen. To miejsce jest daleko od centrum miasta, w lesie, gdzie jest bardzo czyste powietrze i można było oczyścić głowę. Był tam piękny, zimowy krajobraz, piękny budynek i ciekawe ekspozycje wystawy w środku, pożyteczne warsztaty i bardzo ładne drzewa wokół. Ku naszemu zdziwieniu, było tam o wiele więcej śniegu niż u nas na osiedlu, a ja lubię śnieg i zimę.
Dla mnie pozytywnym efektem wizyty w „Symbiozie” jest fakt, że można było być bliżej natury, można się nią było ucieszyć, wykorzystać do odstresowania. W przyszłości z pewnością wybiorę się tam ponownie z rodziną i z przyjaciółmi.
Obcowanie z przyrodą redukuje stres, poprawia nastrój, zdrowie fizyczne i psychiczne, ma wiele korzyści.
Moim zdaniem kontakt z przyrodą jest ważny, ponieważ dzięki niemu oczyszczamy swoje myśli.
Nasza wizyta na warsztatach w „Symbiozie” była bardzo pozytywna. Fajnie było być blisko przyrody, a największym zaskoczeniem był fakt, że przywitał nas tam śnieg. Dużą radość sprawiało nam ślizganie się na ścieżkach lasu Wolskiego. Było przy tym dużo śmiechu.
Bywa też tak, że w lesie nie ma zasięgu Internetu, ale jest dużo innych atrakcji, dzięki czemu człowiek może odpocząć i zresetować głowę.
Uważam, że wizyta w tym miejscu pomoże oczyścić głowę, pozwoli odpocząć od telefonu, komputera, telewizji, internetu. Nie trzeba się śpieszyć, można oddychać świeżym powietrzem, gdyż miejsce to znajduje się w lesie, daleko od miasta. Atmosfera warsztatów i naszego pobytu była bardzo przyjemna.
Przebywanie wśród natury uspokaja umysł, dodaje energii, poprawia koncentrację, sprzyja lepszemu samopoczuciu.
Źródła:
Dwutygodnik Miejski Kraków.pl,
opracowali:
uczniowie kl. 7a Szkoły Podstawowej nr 117 w Krakowie
ul. Kurczaba 15 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 19)
opiekunowie: Izabela Orlińska-Bierska, Małgorzata Śpiewak




