#Ogarniam życie cyfrowo..., Aktualności

#Ogarniam życie cyfrowo… w Szkole Podstawowej nr 66 i Szkole Podstawowej nr 132

Pod koniec listopada dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy zakwalifikowani do projektu #OgarniamŻycieCyfrowo.
6 grudnia spotkaliśmy się na pierwszym szkoleniu dla nauczycieli i uczniów pełniących rolę szkolnych koordynatorów projektu. Podczas spotkania zdobyliśmy niezbędną wiedzę dotyczącą jego założeń i zostaliśmy połączeni ze szkołą partnerską. W naszym przypadku są to klasy 7a ze Szkoły Podstawowej nr 66 i klasa 8 ze Szkoły Podstawowej nr 132.

Podczas zaproponowanego ćwiczenia omówiliśmy wspólnie nasze zasoby, ograniczenia i możliwości.
Okazało się, że już widzieliśmy się wcześniej w autobusie – faktycznie jesteśmy z tego samego końca Krakowa! Jeszcze w trakcie szkolenia wymieniliśmy się danymi kontaktowymi i zaproponowaliśmy pierwsze spotkanie w ramach integracji. Klasa 7a z SP nr 66 wyszła z inicjatywą zorganizowania świątecznego spotkania. 

Już 19 grudnia spotkaliśmy się z całymi klasami w szkole w Skotnikach. Wspólnie spędziliśmy dwie godziny lekcyjne. Przy udekorowanych stołach delektowaliśmy się przygotowanymi przez młodzież smakołykami, śpiewaliśmy piosenki w języku angielskim, rozwiązywaliśmy quizy a co więcej wykonaliśmy łańcuch wzajemnych życzeń świątecznych.

Integracja nie była łatwa, ale podjęliśmy pierwsze próby, bo bez niej trudno na owocną współpracę. Ustaliliśmy, że kolejnym zadaniem będzie stworzenie ankiety badawczej, która pozwoli nam zdiagnozować nawyki cyfrowe dzieci i młodzieży oraz podpowie, jakie działania możemy podjąć, aby wspierać higienę cyfrową

W styczniu, podczas godzin wychowawczych, uczniowie w grupach opracowali pytania do ankiety. Gotowa ankieta powstała pod koniec lutego. Obecnie każda ze szkół planuje sposób przeprowadzenia badań.

W lutym klasa 7a uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez licealistów z LO V. Celem zajęć tych zajęć było zwiększenie świadomości uczniów w zakresie korzystania z Internetu i mediów społecznościowych. Licealiści podzielili klasę na grupy, które debatowały między sobą. Szczególnie ciekawa okazała się dyskusja na temat kont prywatnych vs. kont publicznych w mediach społecznościowych

Klasa 8, natomiast realizując projekt „Młode Głowy” uczestniczyła od lutego w zajęciach na godzinie wychowawczej z cyklu „Godzina dla młodych głów”, programu profilaktycznego przeznaczonego tematyce dotyczącej Higieny Cyfrowej.

Co dalej?

W marcu planujemy przeprowadzenie i analizę ankiety. Mamy również w planach wspólną wycieczkę oraz zaplanowanie działań, które odpowiedzą na potrzeby uczniów w zakresie higieny cyfrowej.